Po wyprzedanej jesienią trasie po Polsce, która zgromadziła kilka tysięcy słuchaczy, DakhaBrakha ponownie zawita do naszego kraju. Tym razem zespół wystąpi 4 czerwca 2023 roku w Katowicach, w Kinoteatrze Rialto.

DakhaBrakha to jeden z najbardziej ekscytujących zespołów z Ukrainy, jak i też całej Europy Wschodniej. Ich absolutnie wyjątkowy styl, nazywany przez samych artystów “etno chaosem” łączy w sobie wpływy tradycyjnych ukraińskich pieśni ludowych z eksperymentalnymi improwizacjami, których korzeni można szukać od Afryki po Australię. Koncert DakhaBrakha to inspirujący i nieoczywisty performance, który zapada w pamięci na bardzo długo. Nie bez przesady nazywani są najbardziej rozpoznawalnymi ambasadorami kultury Ukrainy na świecie. Grali już przecież zarówno w potężnych salach koncertowych Europy, Azji i obu Ameryk, jak i na największych festiwalach muzyki popularnej, zaś ich nagrania video ze studia błyskawicznie stają się viralami. Na koncie mają występy między innymi na największej scenie festiwalu Glastonbury, a także na Bonnaroo, czy na polskim Open’erze oraz Off Festivalu. Wyjątkowość muzyki DakhaBrakha płynie z autentyczności i siły przekazu uzyskanej dzięki pozornie prostym środkom. Tradycyjne instrumentarium w połączeniu z poruszającymi wokalami artystów tworzy spektakl, których pochłania słuchacza w całości.

DakhaBrakha powstała w 2004 roku w Kijowskim Centrum Sztuki Współczesnej „DAKH” – nazwa zespołu pochodzi od staroruskich słów даха i браха znaczących „dawać” i „brać”. W jego skład wchodzą: Marko Halanevych – wokal, darbuka, tabla, didgeridoo, akordeon; Iryna Kovalenko ‒ wokal, djembe, bęben basowy, akordeon, instrumenty perkusyjne, bugay, zgaleyka, piano; Olena Tsibulska – wokal, bęben basowy, instrumenty perkusyjne; Nina Garenetska – wokal, wiolonczela, bęben basowy. Artystycznym kierownikiem i pomysłodawcą zespołu jest awangardowy reżyser Vladyslav Troitskyi, dzięki któremu występy DakhaBrakha są tak niezwykłe od strony wizualnej.

DakhaBrakha wystąpi 4 czerwca 2023 roku w katowickim Kinoteatrze Rialto. Bilety w cenach 139-159 zł trafią do ogólnej sprzedaży 7 kwietnia o godz. 10:00 na fource.pl, GoOut.pl, eBilet.pl, Eventim.pl, Ticketmaster.pl, Going.pl oraz w Empikach.