Hero image

DakhaBrakha

4. 6. 23Kinoteatr Rialto, Katowice
Facebook event

Po wyprzedanej jesienią trasie po Polsce, która zgromadziła kilka tysięcy słuchaczy, DakhaBrakha ponownie zawita do naszego kraju. Tym razem zespół wystąpi 4 czerwca 2023 roku w Katowicach, w Kinoteatrze Rialto.

DakhaBrakha to jeden z najbardziej ekscytujących zespołów z Ukrainy, jak i też całej Europy Wschodniej. Ich absolutnie wyjątkowy styl, nazywany przez samych artystów “etno chaosem” łączy w sobie wpływy tradycyjnych ukraińskich pieśni ludowych z eksperymentalnymi improwizacjami, których korzeni można szukać od Afryki po Australię. Koncert DakhaBrakha to inspirujący i nieoczywisty performance, który zapada w pamięci na bardzo długo. Nie bez przesady nazywani są najbardziej rozpoznawalnymi ambasadorami kultury Ukrainy na świecie. Grali już przecież zarówno w potężnych salach koncertowych Europy, Azji i obu Ameryk, jak i na największych festiwalach muzyki popularnej, zaś ich nagrania video ze studia błyskawicznie stają się viralami. Na koncie mają występy między innymi na największej scenie festiwalu Glastonbury, a także na Bonnaroo, czy na polskim Open’erze oraz Off Festivalu. Wyjątkowość muzyki DakhaBrakha płynie z autentyczności i siły przekazu uzyskanej dzięki pozornie prostym środkom. Tradycyjne instrumentarium w połączeniu z poruszającymi wokalami artystów tworzy spektakl, których pochłania słuchacza w całości.

DakhaBrakha powstała w 2004 roku w Kijowskim Centrum Sztuki Współczesnej „DAKH” – nazwa zespołu pochodzi od staroruskich słów даха i браха znaczących „dawać” i „brać”. W jego skład wchodzą: Marko Halanevych – wokal, darbuka, tabla, didgeridoo, akordeon; Iryna Kovalenko ‒ wokal, djembe, bęben basowy, akordeon, instrumenty perkusyjne, bugay, zgaleyka, piano; Olena Tsibulska – wokal, bęben basowy, instrumenty perkusyjne; Nina Garenetska – wokal, wiolonczela, bęben basowy. Artystycznym kierownikiem i pomysłodawcą zespołu jest awangardowy reżyser Vladyslav Troitskyi, dzięki któremu występy DakhaBrakha są tak niezwykłe od strony wizualnej.

DakhaBrakha wystąpi 4 czerwca 2023 roku w katowickim Kinoteatrze Rialto. Bilety w cenach 139-159 zł trafią do ogólnej sprzedaży 7 kwietnia o godz. 10:00 na fource.pl, GoOut.pl, eBilet.pl, Eventim.pl, Ticketmaster.pl, Going.pl oraz w Empikach.

Zobacz więcej