[:pl]Ich debiutancki album „Melody AM” z 2001 roku uzyskał status klasycznego albumu melodyjnej elektroniki. Za sprawą połączenia unikalnego brzmienia i przebojowości zespół zdobył tysiące oddanych fanów na całym świecie. Kolejne albumy umocniły Röyksopp na pozycji gwiazd współczesnej elektroniki. Norweski duet zasłynął z takich hitów, jak „Here She Comes Again”, „Monument”, „What Else Is There?”, „Running To The Sea” i wielu innych nagrań, które do dziś utrzymują się na playlistach. W konsekwencji sukcesu Röyksopp byli zapraszani do remiksowania utworów takich gwiazd, jak Depeche Mode, Lady Gaga, Peter Gabriel, Beck, Coldplay, The Streets, Roots Manuva, Kings of Convenience. Współpracowali m.in. z Robyn, Lykke Li oraz The Knife i Fever Ray. Okres intensywnej twórczości zamknął opublikowany w 2014 roku album o wymownym tytule „The Inevitable End”, który miał być ostatnią płytą zespołu w tradycyjnej formie.
Po latach milczenia Torbjørn Brundtland i Svein Berge niespodziewanie powrócili w 2022 roku z trzyczęściową serią albumów „Profound Mysteries”. Jak twierdzą twórcy, to największy projekt w całej karierze Röyksopp. Za sprawą współpracy z wieloma zaproszonymi gośćmi projekt „Profound Mysteries” ma prawdziwie światowy wymiar. Partie instrumentów smyczkowych i dętych nagrywano w Nowym Jorku, Berlinie i w Paryżu. W utworach udziela się szereg wokalistek i wokalistów, w tym m.in. Susanne Sundfør, Allison Goldfrapp, Beki Mari, Astrid S, Karen Harding, Pixx i Jamie Irrepressible. Każdej płycie z serii „Profound Mysteries” towarzyszą kolekcje krótkich filmów autorstwa różnych twórców oraz animowane wizualizacje artysty Jonathana Zawady. Za sprawą połączenia radiowych hitów i ambitnej, mrocznej elektroniki na „Profound Mysteries” Röyksopp ponownie rozkochał w sobie fanów.
Wyznacznikiem stylu grupy są zwiewne nagrania, jednocześnie przepojone figlarną radością, jak i dyskretną melancholią. Czasem ich mroczna epickość wbija w ziemię, innym razem ich urocza naiwność wprawia w znakomity humor. Niezależnie od nastroju, utwory Norwegów zawsze przenoszą słuchacza do innego świata – muzycznego uniwersum Röyksopp. Mimo upływu lat twórcom duetu nie brakuje wyobraźni i pomysłów. Nagrania grupy zbierają w jedną całość tak rozmaite inspiracje, jak house, ambient, downtempo, synth pop. Wyjątkowej muzyce Röyksopp towarzyszy wyrazisty wizerunek, objawiający się w zapadających w pamięć teledyskach oraz ekspansywnej scenografii podczas występów na żywo. Sporą cząstkę uniwersum Röyksopp będzie można ujrzeć na żywo podczas koncertu na głównej scenie Tauron Nowa Muzyka Katowice w czerwcu 2023. Nie zabraknie wówczas imponujących wizualizacji, oświetlenia i zaskakującej scenografii. Zespół wystąpi w pełnym składzie scenicznym, który obejmuje 5 artystów.
Koncert Röyksopp będzie z pewnością największym wydarzeniem zbliżającej się 18. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice. W sprzedaży pozostają karnety 2-dniowe w cenie 299 PLN, jak i karnety 3-dniowe w cenie 389 PLN, które obejmują koncert Röyksopp, a także bilety jednodniowe na koncert otwarcia w cenie 139 PLN. To wciąż dopiero początek odsłaniania programu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023. Już wkrótce poznamy kolejnych artystów każdej ze sen, które jak co roku staną w Strefie Kultury. Niepowtarzalne emocje, zapadające w pamięć koncerty, wyjątkowi artyści i unikatowa lokalizacja – oto najkrótszy przepis na festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice. Warto odwiedzić go ponownie.[:en]Masters of electronic pop at the one and only show in Poland! After years of silence, the Norwegian duo returned in 2022 with the biggest project in their career – “Profund Mysteries”. Röyksopp are currently in the best form, and the only opportunity to see them live with the band in Poland is our friendly Tauron Nowa Muzyka Katowice 2023 festival.[:]